Beeman P17 Model 2004 Deluxe

  • Model/nr seryjny/data prod.: Beeman P17 Mod 2004 Deluxe / 20103598 / …
  • Producent: Beeman DIVISION OF S/R INDUSTRIE USA. Wyprodukowano w Chinach
  • Długość całk./lufy/linii cel. 240 / 170 / 180 mm
  • Waga katalog/pomiar: 760 / 782 g
  • Kaliber: 4.5 mm (.177), lufa gwintowana
  • Eavg katalog/pomiar:… / 3,68 J,
  • Vavg katalog/pomiar: 125 / 125,1 m/s
  • Śrut: H&N Logo Sport 4.5mm / 0.47g
  • Przyrządy celownicze TRU-GLO: muszka stała, szczerbinka reg. V/H
  • Osada/rękojeść: polimer, system aluminium, lufa stal
  • Nacisk spustu: 500/630 g, naciąg spr. 15700 g
  • LOP – 75 mm
  • Stan techniczny: nowy, modyfikowany
  • Własność: https://wiatrowkizbieracza.home.blog

Wersja zmodyfikowana przez Serwis Wiatrowy https://serwiswiatrowy.pl/Beeman-P-17-2004/250.

Modyfikacje systemu obejmują:
* Usunięcie nadlewek, zadziorów, ostrych krawędzi i wszelkich niedoróbek fabrycznych
* Usunięcie fabrycznych „smarów” i poprawne smarowanie wszystkich elementów pistoletu
* Odchudzenie spustu
* Planowanie i polerowanie elementów współpracujących spustu
* Dorobienie regulacji pierwszej drogi spustu
* Planowanie i polerowanie powierzchni przylgni uszczelki portu ładowania
* Poprawa portu ładowania i korony lufy
* Polerowanie płaszczyzny tłoczka
* Wykonanie rowka oraz wstawienie dodatkowego oringa ślizgowego tłoczka
* Zmniejszenie przestrzeni pasożytniczej cylindra (jeśli konieczne)
* Planowanie i polerowanie krawędzi cylindra
* Polerowanie trzpienia zaworu strzałowego
* Planowanie zakończeń sprężyny zaworu strzałowego
* Wstawienie gumowych amortyzatorów zamka
* Wymiana uszczelnień

Trwała i lekka polimerowa rama, odlewany aluminiowy zamek i gwintowana stalowa lufa. Dwustopniowy regulowany spust 500/720 g. Profilowana rękojeść na wzór Walthera P-99. Regulowana w pionie i poziomie szczerbinka. Szyna 11 mm do montażu optyki. Automatyczna blokada spustu (dobra dla początkujących). Bardzo dobry chwyt dla obu lub jednej ręki, wycięcie na kciuk, możliwe nałożenie dedykowanej gumowej nakładki. Dość cichy strzał. Energia w zupełności wystarczająca do strzelania na dystansie 10 m. Brak odrzutu i bardzo dobra powtarzalna prędkość wylotowa śrutu.

Wszystko to powoduje, że pistolet nadaje się zarówno do strzelania tarczowego jak i rekreacyjnego. Strzelanie z tego pistoletu daje duźo satysfakcji i idealnie nadaje się do nauki strzelania. Ja zaczynałem na Łuczniku kl.170, jedyną wspólną cechą to siła jaką trzeba użyć do sprężenia powietrza, reszta to zupełnie inna bajka. Ci co strzelali z Łucznika wiedzą co mam na myśli.

Co mi w nim przeszkadza. Ładowanie śrutu. Dotykanie szczerbinki podczas sprężania powietrza i siła jakiej trzeba do tego użyć. Blokada spustu, ciągle o niej zapominam. Waga, dla mnie jest zbyt lekki ale bardzo dobra dla większości a szczególnie do strzelania rekreacyjnego..Przyrządy celownicze typu TRU-GLO, dobre do rekreacyjnego strzelania o zmroku a zbędne do strzelania tarczowego. Półokrągły kształt muszki wręcz prosi się o przypiłowanie.

Dopasowanie obudowy jest dość porządnie zrobione tylko nie wiadomo co autor miał na myśli robiąc takie cięcie wyglądające na pęknięcie.

Krótka zwięzła instrukcja, wskazująca również sposób i częstotliwość smarowania.

Wszystko wskazuje, że H&N Logo Sport 4,5mm/0,47g dobrze mu pasuje. Średnia prędkość 125,1 m/s z bardzo dobrą powtarzalnością, dv 2 m/s i sv 1 m/s zdarza się rzadko i w zasadzie tylko w markowych produktach. Pierwsze przestrzeliny zrobione z ciekawości na szybko przyniosły rezultatu zaskakujący rezultat, średni promień 5,5 mm i maksymalny rozrzut 14,4 mm. Spróbuję to poprawić.

Do testu wziąłem swój sprawdzony śrut QYS 4.5 mm / 0.50 g. Pierwsze strzały bardzo obiecujące, od razu nasuwa się pytanie, po co komu droższy pistolet do rekreacji lub jak to inni nazywają „piaskownicy”.

Najlepsza testowa „5”

PPN 30

PPN 60, uważam że analiza tego zestawienia mówi wszystko o potencjale tego pistoletu. Jedna samotna „8” to wypadek przy pracy.

W rankingu pistoletów zajął miejsce zaraz za „wielkimi” tego sportu ex aequo z LOV 21 https://wiatrowkizbieracza.home.blog/ranking-pistoletow-177-%f0%9f%8f%85/ 

Tom Gaylord mówi tak

  • Jeżeli masz ograniczony budżet ale masz zaplecze techniczne, kup podstawową wersję P17.
  • Jeżeli nie masz zaplecza technicznego kup wersję P17 zmodyfikowaną lub zrób to w serwisie
  • Jeżeli masz wolne środki płatnicze kup HW40.

Trochę opanowałem go, nie jest już taki kłopotliwy przy ładowaniu śrutu, nawet płaski wchodzi gładko pod warunkiem że pistolet (ramię naciągające leży na stoliku i jest lekko przechylony w stronę ładującego.

Sprężanie jest dużo lżejsze jeżeli nie robimy tego „w powietrzu” a pistolet mamy oparty o stolik i energicznym (szybkim) ruchem zamykamy dźwignie.

Mój stolik na równe 80 cm wysokości i bardzo wygodnie się na nim „operuje” pistoletem. Pokryty jest gęsta pianką neoprenową 0,9 cm i nie trzeba się martwić o zarysowanie czy inne uszkodzenia.
Przed strzałem trzeba pamiętać o sprawdzeniu zamknięcia zatrzasku i blokadzie spustu. Bardzo irytujące jest jeżeli złożysz się do strzału a tu spust jak beton ;)

Wg instrukcji co 200 strzałów powinno się przesmarować zewnętrzne części tłoka filmem smaru litowego. Szczerze mówiąc zapomniałem i tym i w pewnym momencie prędkość wylotowa znacznie spadła. Zauważyłem to po postrzępionych i obniżonych przestrzelinach. Nastąpiło to po wystrzeleniu około 1000 szt śrutu. Po przesmarowaniu parametry wróciły do stanu początkowego (zdjęcie powyżej)

Szybki poranny sprawdzian, tarcza 6 yd ustawiona na 10 m. Jest dobrze 😎